Search

Etkin URL ROUTING Kullanımı ve Olası Hatalar0 yorum

Etkin URL ROUTING Kullanımı ve Olası Hatalar


erenguvercin url routing kullanımı
Önceki yazımda URL Routing kullanımından bahsetmiştim, ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımdaysa URL Routing kullanımının bazı detaylarından ve karşılaşabileceğimiz hatalardan bahsedeceğim.
Eğer iyi bir SEO yapmak istiyorsanız, ihtiyacınız olmasa bile fazladan querystring kullanmalısınız. Örneğin sitenizde bulunan bir makalenin detaylarını görüntüleyeceksiniz. Bunun için querystring ile almanız gereken sadece makalenin ID'sidir. Ancak makalenin başlığınıda querystring'e eklerseniz adres satırında makalenin başlığı görüntülenecek ve etkin bir SEO yapısına sahip olacaksınız.


URL Routing(NavigateURL) ile Eval Kullanımı

URL Routing yapıyorsunuz ve Navigate URL'e Eval eklemeye çalıştınız. Önceki yazımda olduğu gibi bir hyperlink yapısı Eval kullanımına izin vermeyecek ve hataya sebep olacaktır.

Eval kullanımına elverişsiz:
Ürünleri Görüntüle
Yukarıdaki gibi bir kullanımda parametrelere eval ifadesini yerleştiremiyoruz. Bunun için aşağıdaki kullanımı tercih etmeliyiz.
Eval kullanımına elverişli:

  Ürünlere Görüntüle

Cannot use a leading .. to exit above the top directory Hatası

URL Routing kullandınız herşey yolunda gibi görünüyordu ancak böyle bir hatayla karşılaşma ihtimaliniz olası. Bu hata URL Routing kullanımından sonraki adreslerin URL Route yapılan adrese göre çözümlenmek istenmesinden kaynaklanıyor. Bu hatanın çözümü için css, javascript, image ve hatta html gibi alanlara ResolveURL uygulanmalı.

Hızlı Kullanım:<%= Page.ResolveUrl("~")%>
Javascript:src="<%= ResolveUrl("~/JS/jquery.js") %>"
CSS:href="<%= ResolveUrl("~/CSS/Site.css") %>"
Image:src="<%= ResolveUrl("~/Image/img.jpg") %>"

0 yorum:

Yorum Gönder

Check Page Rank
DMCA.com