Search

404 Sayfa Yönlendirmeleri (ASP.NET)9 yorum

404 Sayfa Yönlendirmeleri (ASP.NET)


404 erenguvercinWeb sitesi oluştururken arama motorlarını düşünmemiz önemli. SEO yöntemlerimiz ne kadar iyi olursa o kadar çabuk tanınır ve üst sıralara çıkarız. Normalde SEO makaleleri yazmayla ilgilenmiyorum ancak bahsedeceğim konu hem yazılımsal bir SEO yöntemi, hem de farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilecek bir yöntem.
Herşeyden önce bilmemiz gereken en önemli SEO unsurlarından biri URL satırlarındaki adresin nasıl yazıldığıdır. Arama motorları(Google,Yahoo,Bing,Yandex..) özellikle URL'de gördükleri yazıları okur ve bu yazıyı sonuç üretmede etkin olarak kullanırlar.

ASP.NET ile web siteleri oluşturduğumuzda URL satırlarının her zaman anlamlı bilgiler içermediğini farketmişsinizdir. Hatta bazı sitelerin ASP.NET ile yazıldığı halde ".aspx" şeklinde değilde, ".html" şeklinde uzantılara sahip olduğuna tanık olmuşsunuzdur. İşte bu durumu sağlamanın yolu 404 sayfası ile yönlendirmeden geçmektedir.
Bu duruma örnek olarak basit bir senaryo ile Anasayfa.aspx sayfasına Anasayfa.html yazarak bağlanalım. Böylece aslında Anasayfa.aspx çalışırken sayfa Anasayfa.html gibi görünecek ve arama motorları hafızalarına bu şekilde alacaktır
Bu durumun temelinde elimizde olmayan bir sayfaya bağlanıp 404.aspx sayfasına yönlenmek ve 404.aspx sayfası da URL satırında girdiğimiz adrese göre bizi istediğimiz içerikle karşılamasını sağlamak vardır.
Öncelikle 404 adında bir aspx sayfası oluşturuyoruz.

404.aspx:

  
  protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
  {
   string requestedUrl = Request.RawUrl;

   //Eğer anasayfa.html şeklinde istek geldiyse, içeriğini anasayfa.aspx ile doldur
   if (requestedUrl == "anasayfa.html")
   {
    Server.Execute("anasayfa.aspx");
   }
  } 
Şimdiyse Web.config ile 404 hatasına düşme durumunda 404.aspx sayfasının devreye girmesini sağlayacağız.

Web.config:

 
  
    
      
    
    
   
    
    
   
  
  
    
      
      
       
       
      
    
  
 

Herşey bu kadar basit Web.config ile 404 hata durumunu 404.aspx sayfasına yönlendiriyoruz ve istediğimiz adresleri istediğimiz içeriklerle eşleştiriyoruz. Özellikle Querystring içeren adreslerimizi isimlendirerek yönlendirmemizde büyük yarar var. Querystring içeren ifadelerin yönlendirilmesini 404.aspx sayfası içerisinde yapacağınız işlemlerle sağlayabilirsiniz.


QueryString İçeren Sayfa Yönlendirmesi


İstek üzerine 404.aspx sayfasında Querystring kullanarak nasıl yönlendirme yapılacağından bahsedeceğim. Örneğin elimizde kitap.aspx adında bir sayfa bulunsun, bu sayfaya kitap id'si kullanarak yönlendirme yapacağız. Id'nin kitap/2.html şeklinde gitmesini istiyoruz. (Bu yönlendirmede Seo yararımıza yada zararımıza olmaz ancak siz bir Querystring daha ekleyerek kitap adınıda gönderirseniz faydasını görürsünüz, örneğin kitap/2/soguk-kahve şeklinde) Açıklamalarıyla birlikte aşağıdaki kodlarda bulabilirsiniz. 
 if (requestedUrl.StartsWith("kitap/"))
 {
   string temp = requestedUrl.Substring(6, requestedUrl.Length - 11); // baştan kitap/ sondan da .html çıkaralım, elimizde kalan Querystring'e ekleyeceğimiz alan olacak
   Server.Execute("kitap.aspx?id=" + temp); //Bu şekilde kitap.aspx?id=3 şeklinde bir Url'i göndermiş oluyoruz.
 }

9 yorum:

pervin at: 6 Aralık 2013 14:25 dedi ki...

arkadaşlar bir android uygulaması geliştrip bu uygulamayı kişinin telefonuna indirilmesini sağlayıp bu uygulama sayesinde kişinin web sayfasındaki bilgilerini değiştirmesini sağlamamız gerekmektedir.bu konuda bize yardımcı olabilirmisiniz tşk ederim şimdiden :)

egvrcn at: 7 Aralık 2013 01:59 dedi ki...

Merhaba Pervin, bu durumu Rest mimarisini kullanarak gerçekleştirebilirsin. Buradaki http://www.erenguvercin.com/2013/05/soap-ve-rest-mimarilerine-genel-baks.html yazımdan rest mimarisi hakkında bilgi edinebilirsin. Buradaki http://www.erenguvercin.com/2013/06/web-api-ve-kullanm-web-form.html yazımdan da nasıl kullanacağın hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

pervin at: 13 Aralık 2013 13:16 dedi ki...

merhaba arkadaşlar android uygulamasını localde nasıl çalıştırıcam bir bilginiz var mı ?

Göktuğ at: 15 Aralık 2013 05:57 dedi ki...

Abi efsane kolaj olmuş :D

Sihirli lamba at: 20 Aralık 2013 17:23 dedi ki...

dostum Artık sıra geldi android uygulamaları oluşturmaya. derken nasıl başlayacağız başka bi yazın var mı uygulama yapımı hakkında

egvrcn at: 22 Aralık 2013 01:08 dedi ki...

Merhaba, şu an için uygulama oluşturulmayla ilgili bir yazım bulunmuyor. İlerleyen günlerde vakit bulursam yazabilirim. İyi çalışmalar.

Ahmet at: 13 Şubat 2014 03:08 dedi ki...

kardeşim sen makale yazma bence bu nedir ya kafam karıştırdın iyicene link veriyosun taglar halinde çıkıyor neyi nasıl yapcaz detaylı gostermemişin bence yararlı bir yazı degil google sıralamada boşuna çıkıyor sil gitsin zaman kaybısın

Mustafa at: 13 Şubat 2014 13:01 dedi ki...

Arkadaşlar ben http://www.eclipse.org/downloads/ sitesindeki istenilen linki indiremiyorum kötü amaçlı yazılım var diyor hocam ne yapmalıyım

egvrcn at: 13 Şubat 2014 22:35 dedi ki...

Merhaba Mustafa, bu sorun antivirüs programından yada güvenlik duvarı ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Siteye sorunsuz erişilebiliyor.

Yorum Gönder

Check Page Rank
DMCA.com