Search

PhoneGap ile Android Projesi Oluşturma8 yorum

PhoneGap ile Android Projesi Oluşturma

Android programlama yapmanın tek yolu native bir biçimde, sabit kalıpların dışına çıkmadan gerçekleştirmek değildir. Örneğin Xamarin ile .NET C# ortamında android projesi geliştirebilir ve Java dilini öğrenme zorunluluğundan kurtulabiliriz. Eğer web programlama yapan biriyseniz  ve HTML5 ,CSS ,Javascript'e hakimseniz Android projesi geliştirebilirsiniz. Bunu sağlayan aracın adı ise PhoneGap.


PhoneGap sadece Android değil çoğu mobil platformlarda(IOS,WindowsPhone, BlackBerry...) uygulama geliştirmenize imkan tanıyor. Bu yazımda Eclipse IDE'si üzerinde nasıl PhoneGap uygulaması oluşturacağımızdan bahsedeceğim.
Bugün ki adı ile PhoneGap, Apache Cordova adı ile tanınmıştır, öyle ki uygulama geliştirirken sıklıkla cordova adına rastlıyoruz. Zaman içerisinde Adobe tarafından satın alınıp adı PhoneGap olarak değiştirilmiştir.

Daha önce anlatmış olduğum gibi Eclipse IDE'si üzerinde Android kurulumu yapmanız gerekiyor. İlgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi PhoneGap sitesine bağlanıp ihtiyacımız olan dosyaları indirmeye... 
İndirmiş olduğumuz dosya içerisinde phonegap sayesinde proje geliştirebileceğimiz tüm ortamlarla ilgili dosyalar ve örnek klasörler bulunuyor.
Bizi ilgilendiren kısım ise example klasörünün altında tüm işlemlerin yapılmış ve kullanıma hazır olduğu android projesi. Ben example klasörünü kullanıp gerekli değişiklikleri hazır dosyalar üzerinden yapıyorum.

Ancak her işlemi sıfırdan kendiniz oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken başlıca işlemler var. Assets klasörü altında www klasörü oluşturup içerisine cordova js dosyasını ekliyoruz ve yazacağımız tüm html, css, javascript işlemlerimizi bu klasör altında gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında yapmanız gereken başlıca işlemler var örneğin cordova jar dosyasını projenize eklemek ve manifest xml dosyasında değişiklikler yapmak gibi. Bu konuyla ilgili detaylı ve görsellerle anlatım yapmış Adobe, ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


Şimdi sıra geldi bizim için hazırlanmış Android projesini oluşturmaya.


Eclipse IDE'mizi açıyoruz ve File->New Project seçiyoruz. Ardından açılan pencereden yandaki görselde olduğu gibi Android Project from Existing Code seçip next diyoruz. Bu seçim bize example adlı klasörün yolunu göstererek projeyi açmamızı sağlayacak.
Ardından açılan pencereden Root Directory üzerinde bulunan Browse butonuna tıklıyoruz. Şimdi sıra geldi example klasörümüzü bulmaya, indirmiş olduğumuz PhoneGap klasörünü buluyoruz ardından aşağıda belirttiğim yolu takip ediyoruz.

  • phonegap-2.9.0\lib\android\example
Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi example klasörünü bulduktan sonra tamam diyoruz, ardından next diyerek example projemizi açmış oluyoruz.

Açılmış olan proje üzerindeki dosyalara bakacak olursanız, her zamanki android projemizden daha farklı olduğunu göreceksiniz. Daha sade bir proje üzerinden işlem yapmak isterseniz assets/www altındaki html css dosyalarını silebilir, sıfırdan kendi projenizi yazabilirsiniz. Eğer projeniz üzerinde herhangi bir hata bulunmuyorsa çalıştırıp örnek projeyi emulator üzerinden görebilirsiniz. Ayrıca PhoneGap ile proje yazmaya başlayabilirsiniz.
Son olarak projenizde hata görünüyorsa bu hata AndroidManifest.xml'den kaynaklanıyor, bu durum için çözüm yöntemini aşağıdaki başlık altında anlatıyor olacağım.

PhoneGap AndroidManifest.xml Hata Çözümü

Burada kullanmış olduğumuz android paketimizin versiyonunu değiştireceğiz. 
File->Properties seçeneklerini seçiyoruz ve açılan pencereden Android sekmesini seçiyoruz. Buradan herhangi bir Android versiyonunu seçiyoruz, örneğin ben 4.0'ı seçtim.
Son olarak AndroidManifest.xml içerisinde bulunan 
kodundaki minSdkVersion alanını 8 olarak değiştiriyoruz. Artık sorunumuz çözülmüş halde, projemizi çalıştırabiliriz.

Projenin çalıştırılmış hali aşağıdaki görseldeki gibi:

PhoneGap tarafından example altında yazılmış olan sayfayı görüntüledik. 
Şimdi assets->www klasörü içerisinde bulunan index.html içerisindeki kodları silip Merhaba PhoneGap yazalım.
body etiketiki altındaki kodları silip  

Merhaba PhoneGap!

Eren Güvercin

kodunu yazıyorum. Çalıştırdıktan sonraki görüntü aşağıdaki gibi:


8 yorum:

Mustafa at: 24 Ağustos 2013 03:21 dedi ki...

PhoneGap üzerine daha çok makale görmek dileğiyle elinize sağlık

egvrcn at: 24 Ağustos 2013 04:02 dedi ki...

Teşekkürler Mustafa

Burak at: 6 Mart 2014 04:23 dedi ki...

Makalelerin devamını bekliyoruz PhoneGap ile ilgili özellikle teşekkürler ellerinize sağlık.

Sefer Demirci at: 26 Nisan 2014 00:02 dedi ki...

merhabalar hocam dediklerinizi harfiyen yaptım fakat emulatör ile projeyi test etmek istediğimde "unfortunately phonegap example has stopped" hatası alıyorum. sorun ne olabilir

Emre at: 25 Mayıs 2014 11:42 dedi ki...

belirttiginiz gibi Manifest ayarlarini yaptim fakat alt yorumdaki(Sefer Demirci) hatayi ben de aldim. properties kisminda Android 4.2 mevcut fakat 4.0 mevcut degil bundan kaynaklaniyor olabilir mi

Ersin Gülbahar at: 19 Ağustos 2014 23:25 dedi ki...

Aynı sorun bende de mevcut neden cevap verilmiyor

ibrahim arslan at: 25 Ekim 2014 09:49 dedi ki...

Daha pratik bir yolu var Android SDK Manager'i aç oradan Extras => Android Support Library yi kaldır ve yeniden kur.

Umut ADALI at: 25 Şubat 2015 00:16 dedi ki...

peki bu işlemi direk build edebiliyor muyuz çünkü phonegap sitesinden ücretli olarak yapılıyor diye hatırlıyorum yada açık kaynak kodlu yapman gerekiyor github üzerinden. Yoksa bu şekilde yapabiliyor muyuz?

Yorum Gönder

Check Page Rank
DMCA.com