Search

QueryString ve CrossPage Posting0 yorum

QueryString ve CrossPage Posting

Bu yazımda durum yönetiminden bahsetmeye devam edeceğim. QueryString Client(istemci) taraflı bir durum yönetimi aracıdır.
QueryString sayfalar arası değer yada değerleri taşıma işlemini gerçekleştirir. Bu değerler URL üzerinden taşınmaktadır. Daha önce mutlaka karşılaşmışsınızdır adres satırında bulunan ve bize anlamsız görünen string ifadelerle. Bu ifadeler birer QueryString'tir.
QueryStringler "?" ile başlarlar ve birbirlerinden "&" işareti ile ayrılırlar. QueryString yapısına bir örnek verecek olursak:

www.adresiniz.com/Default.aspx?ad=Eren&soyad=Guvercin
şeklinde olabilir. Burada ad ve soyad olmak üzere iki değer taşınmıştır.

ASP.NET ile QueryString Oluşturulması

QueryString oluşturulurken genellikle Response.Redirect kullanılır. Ancak QueryString kullanımının tek yolu bu değildir. Örnek olarak anchor tag kullanılarakta QueryString başka sayfaya taşınabilir. Response.Redirect örneği:
Aspx.cs:
Response.Redirect("Default.aspx?ad=Eren&soyad=Guvercin");

ASP.NET ile Gelen QueryString'in İstenmesi

QueryString'in istenmesi için Request.QueryString metodu kullanılır. Daha önce QueryString ile gönderdiğimiz ad ve soyadı nasıl alacağımızı görelim.
Aspx.cs:

String addegeri = Request.QueryString["ad"]; // Burada ad değeri yerine 0'da yazabiliriz. Böylece ilk QueryString'i almış oluruz.
String soyaddegeri = Request.QueryString["soyad"]; // Buradada 1 yazarak soyad QueryString'ine ulaşabilirdik.


ASP.NET ile CrossPage Posting

Bazen QueryString ile alınan değerler yeterli gelmeyebilir. Önceki sayfadan istediğimiz gibi değerlere ulaşmak istersek CrossPage Posting kullanabiliriz. Bu durumu bir örnek üzerinde inceleyelim. Öncelikle bir CrossPage.aspx sayfası oluşturuyorum ve buradan CrossPageCevap.aspx sayfasına CrossPage Posting ile bağlanıyorum. Bu sayede CrossPageCevap ile CrossPage sayfamdaki değere erişebileceğim. Kodlarımız şöyle
CrossPage.aspx:

Adınız
 //Burada girilen değere diğer sayfadan ulaşacağız
  //Burada postbackurl ile CrossPageCevap sayfamıza CrossPage Posting yapmış oluyoruz.


CrossPage.aspx

CrossPageCevap.aspx:

CrossPageCevap.aspx.cs:
gelenadlbl.Text = ((TextBox)PreviousPage.FindControl("adtxt")).Text; // PreviousPage ile önceki sayfaya erişiyoruz ve FindControl kullanarak değerlerine erişebiliyoruz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Check Page Rank
DMCA.com