Search

Entity Framework (Database First) Oluşturma0 yorum

ENTİTY FRAMEWORK(Database First)  OLUŞTURMA

Merhabalar, geliştirdiğimiz uygulamaya Entity Framework yapısını nasıl entegre edeceğimizden bahsedeceğim. Öncelikle kullanabileceğiniz bir veritabanı yoksa daha önce oluşturduğum veritabanını kullanabilirsiniz.
Veritabanına http://www.erenguvercin.com/2013/01/kullanlan-veritabanlar.html linkinden ulaşabilirsiniz.
İlk olarak projemiz üzerinde sağ tıklıyoruz ve  Add New Item diyoruz. Karşımıza aşağıdaki görseldeki gibi bir görüntü gelecektir.

Add New Item

Buradan ADO.NET Entity Data Model seçiyoruz ve Name kısmından oluşturacağımız Entity Framework'e isim veriyoruz. Ben FirmaEF ismini verdim. İsim verdikten sonra Add diyoruz.
Karşımıza çıkan aşağıdaki görseldende gördüğünüz gibi Entity Data Model Wizard penceresidir.


Entity Data Model
Buradan New Connection butonuna tıklıyoruz. Gelen pencere Connection Properties görselindeki gibidir.

Connection Properties

Buradan Server name alanından kullanılan Server'ı seçiyoruz. Ardından alt kısımda bulunan Connect to a database üzerinden Select or enter a database name radio butonunu seçili hale getiriyoruz. Buradan kullanacağımız veritabanını seçiyoruz. Artık Test Connection diyerek bağlantımızı test edebiliriz. Test ettikten sonra Ok butonuna tıklıyoruz. 
Choose Your Database Objects

Gelen pencerede next butonuna tıkladıktan sonra karşımıza Choose your database object görselindeki gibi bir pencere gelecektir. Buradan Entity Framework üzerine eklemek istediğimiz objeleri seçiyoruz. Ben şu an sadece tablolara sahip olduğum için tüm tablolarımı seçtim. Son olarak Finish diyoruz ve Entity Framework projemize eklenmiş oluyor. Ekranda Entity Framework Hazır görselindeki gibi bir görüntü gelecektir. Burada eklemiş olduğunuz tablolar görüntülenecektir. İyi çalışmalar. Entity Framework Hazır


0 yorum:

Yorum Gönder

Check Page Rank
DMCA.com