Search

Captcha Kullanımı (MSCaptcha)0 yorum

Captcha Kullanımı (MSCaptcha)

Bir web uygulaması yaptığımızda güvenliği sağlamak için kullanılması gereken yapılardan birisi Captcha'dır. Capthca kullanılmasının amacı bilgisayar ile insanların ayırt edilmesinin sağlanmasıdır. Özellikle de bu ayrımı yapmanın en zor olduğu ortamlardan birisi web ortamıdır. 
Üyelik formlarında, yorum gönderilme durumlarında kullanan kişiye rastgele bir resim gösterilir ve bu resmin üzerinde yazan sözcüğü girmesi istenir.
Buradaki mantık o resimde insan tarafından okunabilecek ancak bilgisayar programları tarafından okunması oldukça zor olan bir sözcük oluşturmaktır. Eğer forma girilen sözcük resimdeki ile aynı değilse ya formu dolduran kişi yanlış yapmıştır ya da formu dolduran bir programdır denebilir.
Eğer Captcha ile kullanıcının bilgisayar olup olmadığını ayırt etmezsek, kötü niyetli kişiler tarafından yazılan programlar sayesinde otomatik olarak kayıt yapılabilir. Bu şekilde üst üste bir çok kayıt girilmesiyle web uygulamamızda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden Captcha kullanmak oldukça önemlidir.
Ben yaptığım uygulamalarda son zamanlarda sıklıkla kullandığım bir Captcha'dan söz edeceğim. Bu Captcha'nın adı MSCaptcha, sitesine ulaşmak isterseniz adresi:
Captcha'yı kullanabilmemiz için öncelikle projemize dahil etmemiz gereken dll ve xml dosyalarımız var. Bunlardan sisteminize uygun olanını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.
İndirdiğiniz klasörün içinden çıkan MSCaptcha.dll dosyasını projemiz üzerinde References olarak import etmemiz gerekiyor. Ayrıca MSCaptcha.xml dosyamızıda projemize ekliyoruz.
Artık MSCaptcha kullanabilmemiz için ortam hazır. Kodlarımızı yazmaya başlıyoruz. Öncelikle web.config içine şu kodları yazmamız gerekiyor:
<httphandlers> altına
 

ayrıca eğer <system.webServer> yapımız varsa altına

  
  
kodlarını yazmamız gerekiyor.
Web.config üzerindeki işlemlerimizi tamamladıktan sonra, sıra geldi aspx sayfamızda captcha oluşturmaya...
Öncelikle burada MSCaptcha'yı register etmemiz gerekiyor. Aspx sayfamızın başlangıcına şu kod satırını ekliyoruz.
<%@ Register Assembly="MSCaptcha" Namespace="MSCaptcha" TagPrefix="cc1" %> 
burada TagPrefix olarak cc1 verdim, siz istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz. 
Şimdi captcha'nın sayfanız üzerinde nerede gösterilmesini istiyorsanız oraya aşağıdaki kodları yazmalısınız.


 

Bu kodlarıda sayfamıza ekledikten sonra captcha'da görülen değerin girileceği bir textbox ekliyoruz. Bu textbox üzerindeki veri sayesinde captcha üzerindeki değerin doğru girilip girilmediğini kontrol edeceğiz. Son olarak sayfamıza bir asp:button ekliyoruz ve butonun Click olayına aşağıdaki kodları yazıp kontrolümüzü gerçekleştiriyoruz.
ccJoin.ValidateCaptcha(GirilenCaptchaDegeriTxt.Text); //Burada karşılaştırma yapılır.
if (!ccJoin.UserValidated)
{
  //Kullanıcı yanlış doğrulama kodu girdi ...
  return ;
}
Artık oluşturduğunuz sayfaya bağlanabilir ve test edebilirsiniz. Benim oluşturduğum captcha, sayfanın başındaki görseldeki gibi.

0 yorum:

Yorum Gönder

Check Page Rank
DMCA.com