Search

Android | Uygulama Geliştirme Ortamı7 yorum

ANDROİD UYGULAMA GELİŞTİRME ORTAMI

Merhabalar, Android uygulaması geliştirmek için gereken programları ve bir android geliştirme ortamının nasıl oluşturulduğundan bahsedeceğim.
Android uygulamaları Java ile yapılır. Bu yüzden öncelikle java dilini kullanmamız için gerekli olan programları bilgisayarımıza yüklememiz gerekir.
Şimdi Android uygulaması geliştirmeye başlamak için yüklememiz gereken programları yüklemeye başlayalım.

Java Development Kit(JDK)

Bu adresten bilgisayarınızla uyumlu olan JDK'nın son sürümünü indirip kurabilirsiniz.
Bu siteye bağlandıktan sonra sağdaki görüntüde gördüğünüz gibi bir görüntüyle karşılaşırsınız, buradan JDK'yı seçip indirmelisiniz.
JDK İndir

Eclipse Classic

Eclipse Classic İndir
Projelerimizi geliştirirken kullanacağımız Java editörü(IDE) "Eclipse" olacak. Eclipse'in Android platformu üzerinde diğer editörlere göre daha uyumlu olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Eclipse Classic editörünü indirebileceğiniz adres:
http://www.eclipse.org/downloads/
Bu siteye bağlandıktan sonra sağdaki görüntüdeki gibi "Eclipse Classic" seçip indirmelisiniz.

Android Software Development Kit(SDK)

Android SDK indirip kurmamız gerekmektedir. Bununla birlikte eclipse üzerinde android uygulamaları geliştirmeye başlamamız için gerekli olan ortam hazırlanmış olacaktır. Bilgisayarınızla uyumlu olan Android SDK'yı seçip indirmeniz gerekmektedir.
İndirme linki:
http://developer.android.com/sdk/index.html
Öncelikle JDK'yı bilgisayarımıza kuralım. Ardından Eclipse'i zipten çıkartıp bilgisayarımıza kuralım. İndirmiş olduğumuz Andoid SDK'i da basit olarak kuruyoruz ve ekstra hiç bir işlem yapmıyoruz. Daha sonra Android SDK ile ilgili manager ayarları vs. yapılmasını anlatacağım. Bu kurulumları gerçekleştirdikten sonra artık bizim için önemli olan Android'i Eclipse'e entegre etmeye sıra geldi.

Android Entegrasyonu

Öncelikle kurmuş olduğumuz Eclipse'i çalıştırıyoruz ve editör üzerinden help->New Software seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan pencerede Add butonuna tıklıyoruz. Daha sonra yazılıma bir isim veriyor ve adres kutusuna  "https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/"   bağlantısını giriyoruz ve Ok butonuna tıklıyoruz. 

Girmiş olduğumuz adres üzerinden yazılım paketleri çekilecektir ve görüntülenecektir. Gördüğünüz gibi ekran görüntüsünde bu aşamaya kadar gelinmiş. Tüm paketleri seçtikten Next butonuna tıklıyoruz.
Şimdiyse daha önce kurmuş olduğumuz Android SDK'nın yerini Eclipse üzerinde tanımlayacağız. Bunun için Eclipse SDK üzerinde Window>Preferences  seçeneğine tıklıyoruz ve açılan pencerede sol menüden Android sekmesine geliyoruz. Daha sonra kurmuş olduğumuz Android SDK'nın yerini seçiyoruz ve OK butonuna tıklayarak pencereyi kapatıyoruz.
Eclipse New Software

Android SDK and AVD Manager Ayarları

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra Eclipse üzerinde Window >Android SDK and AVD Manager seçeneğine tıklıyoruz. İşlemler gerçekleştikten sonra Android ile ilgili paket yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Burada karşımıza bir çok paket gelecektir, işinize yarayanları kurmakta özgürsünüz. Ancak geniş bir uygulama alanınız varsa, tüm paketleri yüklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Tüm paketleri yüklemeniz durumunda uyumsuzluk ve paket eksikliği gibi sorunlarla karşılaşmayacaksınız.

Sanal Cihaz Oluşturmak

Uygulamalarımızı test edebilmek, debug edebilmek gibi işlemleri yapmamızı sağlayan bir sanal cihaza ihtiyacımız vardır. Sanal cihazımızı Eclipse üzerinde Android SDK and AVD Manager  penceresinde Virtual Devices sekmesinden ayarlayabiliyoruz. Burada istediğiniz gibi bir donanıma ve API seviyesine sahip cihazlar tanımlayabilirsiniz. Ayarladığınız sanal cihazın donanım ve api seviyesinin uygulamanızın hitap edeceği kullanıcı kitlesine uygun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
Bu aşamaya kadar sorunsuz geldiyseniz, android uygulaması geliştirmek için gereken tüm olanaklara sahibsiniz demektir. Artık sıra geldi android uygulamaları oluşturmaya.7 yorum:

Buğra at: 16 Nisan 2013 05:33 dedi ki...

Dostum Eclipse ayarlarından Android SDK nın kurulduğu yeri göstericez fakat verdiğin linklerden indirdiğimizde portable kurulum geliyor karşımıza. Acaba biyere kuruldumu diye çok baktım ama Android SDK gibi bir klasöre rastlamadım. Programı Direk rardan çıkarıp kullanmaya başladım :/ Diğer ilginç bir taraf ise Eclipse de Dosyayı çıkarttığım yeri gösterince kabul etmiyor açıkcası hiç birşey anlamadım :/

egvrcn at: 17 Nisan 2013 00:22 dedi ki...

Aşamaları atlamadan yaptıysan kurulmuş olması lazım Buğra, belki atladığın bir yer vardır

weaster112 at: 8 Haziran 2013 04:39 dedi ki...

hocam ben bunları kurdum fakat win7 pc'dem olmuyor :( android uygulama oluşturamıyorum

özkan öztürk at: 12 Temmuz 2013 05:01 dedi ki...

http://developer.android.com/sdk/index.html burdan direk portable indirip android uygulama geliştirebilirsiniz.Bu dosyanın içinde gerekli herşey var

A.Levent at: 27 Eylül 2013 06:20 dedi ki...

cep telefonu rehberine kayıt ekleme nasıl yapılır

burak at: 6 Kasım 2013 10:59 dedi ki...

http://www.eclipse.org/downloads/ orda eclipse clasic diye bir şey yok

egvrcn at: 6 Kasım 2013 12:41 dedi ki...

Merhaba Burak, standard yazanı kullanabilirsin.

Yorum Gönder

Check Page Rank
DMCA.com