Search

NoSQL Nedir?0 yorum

NoSQL Nedir?

NoSQL, klasik olarak bildiğimiz ve kullandığımız ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinden (RDBMS-Relational Database Management Systems) farklı olan veritabanı yönetim sistemleri için kullanılan alışılmışın dışında bir yapıdır. 
Akademik çevrelerce yıllardır verilen RDBMS temelli müfredatın değişmesine sebep olacak bir yapıdır. Ayrıca Oracle gibi devleri sarsması muhtemeldir. Kısaca geleceği değiştirebilecek teknolojilerdendir.
Tasarımcısı olan Carlo Strozzi, NoSQL hareketi "ilişkisel modelden tamamen ayrılırken ona bundan dolayı daha uygun olarak ilişkisel olmayan anlamında 'NoREL'(no relation) veya benzeri bir ad vermek gerektiğini ileri sürer". 

NoSQL ilişkisel olmayan ve çoğu zaman ACID garantisini vermeyi amaçlamayan dağıtık veri depolarına damgasını vurmak istemiştir. ACID, IBM, DB2, MySQL, Microsoft SQL Server, PostgreSQL, Oracle çoğumuzun kullandığı yada bilgi sahibi olduğu klasik ilişkisel veritabanı sistemlerinde sağlanan temel özelliktir.
ACID yapısı aşağıda verilen özellikleri kapsar: 

  • Atomicity (Bölünmezlik)
  • Consistency (Tutarlılık)
  • Isolation (İzolasyon)
  • Durability (Dayanıklılık)

Olumsuz Yönleri

Bu özellikler veri kaybına yada bozulmasına imkan verilmemesi gereken sistemler için çok önemlidir. Örnek olarak bankacılık, alışveriş uygulamaları gibi para üzerinden işlem yapılan uygulamalarda NoSQL kullanmak yanlış bir seçim olacaktır.

Olumlu Yönleri

İlişkisel veritabanları çok sayıda belgeyi indeksleme, yoğun trafiği olan web sayfalarında ve streaming medya sağlama gibi yoğun veri uygulamalarında yetersiz kalmışlardır. Diğer taraftan NoSQL bu konularda başarılı ve hızlıdır.

Birçok NoSQL sistemi, verilerin farklı sunucularda yedeklemesini sağlayan dağıtık mimariyi kullanır. Bu saklamalar genelde dağıtık hash çizgileri ile yapılır. Böylece sistem kolayca yeni sunucular eklenerek büyütülebilir ve bir sunucunun arızalanmasına katlanılabilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Check Page Rank
DMCA.com